“Çin, uluslararası topluma pozitif enerji sunuyor”

2018-02-07 10:36:02 CRI

ABD'nin Çin Büyükelçisi Cui Tiankai, kendi somut koşullarına göre kalkınma yolunu seçen Çin'in, uluslararası topluma “keskin güç” değil, “yeni seçim ve pozitif enerji” sunduğunu belirtti.

Cui Tiankai, ABD'de eğitim gören Çinli öğrencilerle yaklaşan Bahar Bayramı dolayısıyla yaptığı buluşmada, geçen bir yıl içinde Çin-ABD ilişkilerinde, yeni ABD yönetiminin göreve gelmesinden sonraki istikrarlı geçiş döneminin yaşandığına dikkat çekti.

Bu süreçte iki ülke liderleri arasında üç kez yüz yüze ve birkaç kez de telefonla görüşme yapıldığını hatırlatan Cui, Çin ile ABD arasında kurulan dört üst düzey diyalog mekanizmasının ilk turlarının da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Hem önemli, hem de karmaşık olan ikili ilişkilerde hep sorunlar yaşandığına dikkat çeken Cui, geçen onlarca yıl içinde ikili ilişkilerin çeşitli zorlukların ve engellerin üstesinden gelerek, nispeten istikrarlı ve olumlu gelişme rayında ilerlediğinin altını çizdi.

Cui, son zamanlarda ikili ilişkilerde birtakım kaygı verici eğilimler görüldüğünü ve bu durumun bazı ABD'lilerin Çin'e yönelik yetersiz bilgiye sahip olduklarını ve Çin'e karşı stratejik açıdan yanlış bir değerlendirmede bulunduklarını gösterdiğini belirtti. Cui, mesela kimi ABD'lilerin Çin'in kendi kalkınma yolunda ısrar etmesinden dolayı depresyona girdiğini ifade etti.

Çin'in kendi somut koşullarına göre kalkınma yolunu seçtiğini, bu nedenle bu yolun “değiştirilmeyeceğini ve değiştirilemeyeceğini” vurgulayan Cui, Çin'in kalkınmasının, bu doğrultuda yalnız bir yol bulunmadığını; dünya ülkelerinin kendi somut koşullarına uygun kalkınma yolu seçebileceklerini kanıtladığına işaret etti.

Çinli Büyükelçi, “İnsanlığın kader ortaklığı ve yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturma gibi ileri sürdüğümüz görüşler, insanlığın 21. yüzyılda nasıl bir yol seçeceğine ilişkin Çin'in zekasını yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

Cui son olarak, Çin'in uluslararası topluma sunduğu pozitif bir enerji bulunduğunun altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor