Taiwan'da 6,5 büyüklüğünde deprem

2018-02-07 10:00:04 CRI

Taiwan'ın Hualian İlçesi'nde dün akşam meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem, 07.05 itibarıyla 2 kişinin hayatını kaybetmesine, 202 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Çin Deprem İstasyon Ağı Merkezi'nin web sitesinden verilen bilgiye göre, dün akşam 23.50'de, Taiwan'ın Hualian kentinin açıklarında 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün, yerin 11 kilometre derinliğinde olduğu tespit edildi.

Taiwan İtfaiye Müdürlüğü'nden bu sabah 05.00'te yapılan açıklamaya göre, 149 kişi enkaz altından kurtarılırken, kentte 2 barınak kuruldu ve toplam 354 kişi barınaklara sevk edildi.

Taiwan Afetle Mücadele Merkezi'nden verilen bilgiye göre ise, depremde en ciddi hasar Hualian İlçesi'nin Hualian kentinde yaşandı.

Depremde, biri otel 2 bina yıkılırken, bir otel ve bir apartman da yan yattı. Hualian köprüsünde ciddi hasar oluştuğu için köprü ulaşıma kapatıldı. Kentte başka yollarda da çatlaklar meydana geldi.

Öte yandan, aramakurtarma çalışmalarının yürütülmesi amacıyla, 07.05 itibarıyla deprem bölgesine 150 itfaiyeci ile 8 köpek ulaştı.

Hualian İlçesi Başkanı Fu Kunqi, kentte bulunan bir stadyumda geçici barınak kurduklarını ve halka uyku tulumu, içme suyu ve yemek sağladıklarını söyledi.

Hualian Belediyesi ise, Facebook hesabından kentte afet durumunun ciddi olduğunu, ağır makine ile profesyonel arama-kurtarma ve itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığı, bölgede yardıma ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor