Çin: Kimyasal silah kullanımı kesinlikle kabul edilemez

2018-02-06 15:24:53 CRI

Çin'in BM'deki Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Suriye'deki kimyasal silah sorununu soruşturmak amacıyla yeni kurulan mekanizmanın, gerçeği bulmak ve Suriye'de benzer bir olayın tekrarlanmasına engel olmak için büyük önem taşıdığını söyledi.

Wu, dün BM Güvenlik Konseyi'ndeki oturumda yaptığı konuşmada, Çin'in Suriye'deki iki kimyasal silah tesisini denetim ve imha çalışmalarında kaydedilen ilerlemeleri olumlu karşıladığını belirtti.

Wu, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün Suriye hükümetiyle işbirliği yapmaya devam etmesini destekleyeceklerini ifade etti.

Wu, Çin'in Suriye halkının kimyasal silah kullanımı yüzünden çektiği acıdan büyük üzüntü duyduğunu ve kimyasal silah kullanımına dair hiçbir eylemin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Basında yer alan bazı haberlerde, Suriye'de zehirli kimyasal maddelerin silah olarak kullanıldığından şüphelenildiği yazılmıştı. Wu, Çin'in bu konuyu ilgiyle takip ettiğini ve ilgili taraflardan bu olayı bir an önce aydınlatmasını beklediğini kaydetti.

Wu, Çin'in kimyasal silah kullanımı konusunda her zaman net bir tutum sergilediğini ve bir ülke, örgüt veya kişinin herhangi bir amaçla kimyasal silah kullanmasına kesinlikle karşı çıktığına dikkat çekti.

Wu, Çin'in Suriye'deki olay hakkında kapsamlı, objektif ve adil bir soruşturma yapılmasını desteklediğini dile getirdi.

Wu, kısa süre önce Soçi'de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Toplantısı'nda kaydedilen önemli gelişmelerin, Suriye'deki siyasi süreci hızlandırmada olumlu rol oynadığı gibi, Cenevre Barış Görüşmeleri'nin yeniden başlatılmasına da yardımcı olduğunu belirtti.

Wu, Çin'in Güvenlik Konseyi ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün Suriye'deki kimyasal silah sorununu çözmek için aracılık yapmaya devam etmelerini destekleyerek, yapıcı bir tavır ve müzakere yoluyla çözüm sağlanmasını beklediğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor