Çin: Güney Çin Denizi istişarelerini birlikte ilerleteceğiz

2018-02-06 11:00:34 CRI

Çin'in, “Güney Çin Denizi Eylem Kuralı”na ilişkin istişarelerin ASEAN ülkeleriyle birlikte ilerletileceğine inandığı belirtildi.


Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan geçtiğimiz hafta The Straits Times gazetesine bir demeç verdi. Singapurlu Bakan demecinde, Güney Çin Denizi'ndeki durumun şu an çok sakinleştiğine işaret ederek, ASEAN ile Çin'in “Güney Çin Denizi Eylem Kuralı” hakkında istişareleri başlatma niyeti gösterdiğini ve bunun olumlu bir adım olduğunu söyledi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang dün düzenlenen basın toplantısında, Singapur Dışişleri Bakanı Balakrishnan'ın söz konusu ifadelerini olumlu değerlendirdiklerini ifade etti.


Geng Shuang, Balakrishnan'ın değerlendirmelerinin, Güney Çin Denizi durumunda yaşanan istikrarlı iyileşme eğilimini objektif şekilde yansıttığını vurguladı.


Sözcü, “Güney Çin Denizi Eylem Deklarasyonu”nun ASEAN ülkeleriyle birlikte kapsamlı olarak yerine getirileceğine, “Güney Çin Denizi Eylem Kuralı”na ilişkin istişarelerin etkin şekilde ilerletileceğine ve bölgesel barış ile istikrarın beraber savunulacağına inandıklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor