Çin'de kırsal kesim canlanacak

2018-02-04 19:04:37

Çin'de kırsal kesimin canlanması için izlenecek yol haritasına dair bir belge açıklandı.

Çin Komünist Partisi ve Çin Devlet Konseyi tarafından ortaklaşa yayımlanan belgede, Çin yeni bir döneme girerken kalkınma konusunda yeni fırsatlara sahip olacak köylerin başaracağı çok iş bulunduğu vurgulandı.

Kırsal kesimin canlandırılması stratejisi, ilk olarak, modernize edilmiş ekonominin başlıca unsurlarından biri olarak, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'ne sunulan raporda yer almıştı.

En son yayımlanan belgede ise bu strateji Çin'in modernizasyon ve görece müreffeh toplum oluşturma hedeflerinin başarılması için gerekli “tarihî bir görev” olarak adlandırıldı.

Çin, 2020 itibarıyla söz konusu stratejiye kurumsal bir çerçeve kazandırmayı, bu tarihten sonra da Çin halkının tamamını mevcut yoksulluk sınırının üzerinde tutmanın yanında, kırsal kesimde verimliliği ve tarımsal arzı geliştirmeyi hedefliyor.

2035 itibarıyla da tarımdaki ve kırsal bölgelerdeki temel modernizasyonun tamamlanmasıyla somut ilerleme kaydedilmesi, hem kent hem de kırsal kesimde yaşayan tüm vatandaşların temel kamu hizmetlerine eşit erişim hakkı kazanması sağlanacak.

Çin'in 2050 yılı için hedefi ise güçlü bir tarımın ve müreffeh çiftçilerin bulunduğu güzel bir kırsal kesime sahip olmak.

Çin'de merkezi yönetim tarafından her yıl yayınlanan ve ülkenin öncelikli politikalarını gösteren “1 numaralı merkezi belge”de art arda 15 yıldır tarım, çiftçiler ve kırsal kesimle ilgili çalışmalara yer veriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor