Çin'den BMGK'de reforma destek

2018-02-03 15:56:48 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yapılacak reformların “paket” hâlinde çözümler ortaya koyularak ele alınması gerektiğini söyledi.

Ma, geçtiğimiz perşembe günü ABD'nin New York kentinde düzenlenen BM 72. Genel Kurulu'nun “BMGK'de Reform” konulu hükümetler arası görüşmesinin ilk oturumuna katıldı.

Ma, hükümetler arası görüşmelerin, BMGK'de reformu ilerleten önemli platformlardan biri olduğuna işaret etti.

BM'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıldan fazla sürede üye sayısı 51'den 193'e çıktı. Üyelerin çoğunu gelişmekte olan ülkeler oluştururken, Afrika ülkelerinin sayısı ise toplamın dörtte birine tekabül ediyor. Günümüzde gelişmekte olan ülkeler kalkınırken, Afrika ülkelerinin gücü ve etkisi de yükseliyor.

Toplantıda, BMGK reformunun da bu mevcut durumu yansıtması gerektiğine dikkat çeken Ma, gelişmekte olan ülkelerin, özellikle de Afrika ülkelerinin temsil ve söz haklarının artırılmasına öncelik verilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Çin'in öteden beri BMGK'de yapılacak meşru ve gerekli bir reformu desteklediğini ifade eden Çinli temsilci Ma, son görüşmede reformlara dair beş konunun dışa açık, şeffaf ve kapsayıcı şekilde derinliğine ele alınarak, reform paketi vasıtasıyla çözüm sağlanması için uygun koşullar yaratılmasını beklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor