“Çin-Latin Amerika işbirliği ortak çıkarlara dayanıyor”

2018-02-03 15:39:05 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-Latin Amerika işbirliğinin ortak çıkarlar ile karşılıklı ihtiyaçlara dayandığını söyledi.

Basına yansıyan bazı haberlere göre, ABD'li üst düzey bir yetkili, Çin'in ekonomik araçları kullanarak Latin Amerika ülkelerini kendi yörüngesine aldığını, bu ülkelerin kalkınma ve istihdam durumuna zarar verdiğini iddia etti.

Çinli sözcü, dün düzenlenen basın toplantısında bu iddiaya yanıt verdi.

Sözcü Hua, “Bu ifadeler, gerçeğe tamamen aykırı olmanın yanında, çok sayıda Latin Amerika ülkesine de saygısızlıktır” dedi.

Sözcü, hem Çin'in hem de Latin Amerika ülkelerinin gelişmekte olan ülkeler konumunda bulunduklarını, bu yüzden de kalkınmada ortak görevlerle karşılaştıklarını hatırlattı. Hua, iki taraf arasındaki kazan-kazan işbirliğinin eşitlik, karşılıklılık, açıklık ve kapsayıcılık ilkelerine dayandığının altını çizdi.

Çin'in Latin Amerika'nın toptan mallarının başlıca alıcılarından olduğuna, bölgeden her geçen dün daha çok tarımsal ürün ve katma değeri yüksek ürünler satın aldığına dikkat çeken Çinli sözcü, Çin'in yatırımlarının ve finansal işbirliklerinin ticari kurallarla, yerel kanun ve düzenlemelerle tamamen uyumlu olduğunu vurguladı.

Hua Chunying, 1995-2016 yılları arasında Çinli işletmelerin Latin Amerika'da 1 milyon 800 bin kişiye iş imkânı yarattığı bilgisini de aktardı.

Şili'nin başkenti Santiago'da geçen ay düzenlenen Çin-Latin Amerika ve Karayip Devletleri Forumu'nun 2. bakanlar toplantısına söz konusu bölgeden 31 ülkenin dışişleri bakanları ile üst düzey temsilcilerinin katıldığını hatırlatan sözcü, toplantıda Latin Amerika ülkelerinin Çin ile işbirliğini derinleştirmesi üzerinde uzlaşıldığını belirtti.

Çin'in Latin Amerika'ya dönük politikalarının şeffaf ve açık olduğunu vurgulayan sözcü, ilişkilerin herhangi bir üçüncü tarafı hedeflemediği gibi, bölgedeki üçüncü tarafların çıkarlarını da etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor