Çin'den “bilgi çalma” iddialarına tepki

2018-02-01 20:29:46

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in diğer ülkelere ait bilgileri çaldığı yönündeki iddialara tepki gösterdi.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Mike Pompeo, kısa süre önce BBC'ye verdiği röportajda, Çin'in ABD'ye ait bilgileri çalmaya çalıştığını, Çin etkisinin dünya genelinde gizlice yayıldığını iddia etmişti.

Bunun yanı sıra, Avustralya yönetimi de “ülkenin tarihte eşi görülmemiş istihbarat sızıntısı ve casusluk tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu” savunarak, Çin'i “aşırı” tehdit oluşturan ülkeler arasına dâhil etti.

Sözcü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili olarak, “Eylemler, sözlerden daha sesli konuşur” ifadesini kullandı.

Son yıllarda basında çıkan haberlere göre, dünyada diğer ülkelere yönelik geniş çaplı dinleme, izleme, bilgi çalma ve sızdırma girişimlerinde bulunan, bununla kalmayarak etkisini dayatanların kimler olduğunun herkesçe çok iyi bilindiğini söyledi.

Çinli sözcü, Çin'in “aşırı” tehdit oluşturan ülkeler arasına dâhil edilmesi konusuyla ilgili olarak ise “Avustralya, iki ülke arasında her yıl mekik dokuyan milyonlarca kişiyi, ülkesinde yaşayan Çinli göçmenleri ve Çin asıllı Avustralyalıları casus olarak görüyorsa, bu durumdan doğal olarak endişe etmeli” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor