Çin'den Trump'ın “Birliğin Durumu” konuşmasına tepki

2018-01-31 19:16:09

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD Başkanı Trump'ın “Birliğin Durumu” konuşmasında yer alan Çin ile ilgili ifadelere tepki geldi.

Donald Trump, göreve geldikten sonra yaptığı ilk “Birliğin Durumu” konuşmasında, Çin ve Rusya'yı ülkesinin çıkarlarına, ekonomisine ve değerlerine meydan okuyan “rakipler” olarak niteledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD'nin Soğuk Savaş zihniyetini ve modası geçmiş sıfır toplamlı anlayışı terk etmesi, Çin'e ve Çin-ABD ilişkilerine doğru bir şekilde bakması gerektiğini söyledi.

Sözcü, iki taraf arasında farklılıklar bulunmasına karşın, ortak çıkarların farklılıklardan daha fazla olduğunun altını çizdi.

Tarihin ve olguların, işbirliğinin her iki taraf için tek seçenek olduğunu gösterdiğini ifade eden sözcü, güzel bir geleceğin yalnızca ortak kazanç temelinde yaratılabileceğini kaydetti.

Sözcü Hua, ayrıca sağlıklı ve istikrarlı ikili ilişkilerin korunması için Washington'a anlaşmazlıkları karşılıklı güven temelinde kontrol ederek işbirliğini ilerletme çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor