Pakistan Gvadar Serbest Ticaret Bölgesi hizmete girdi

2018-01-30 09:56:07

Pakistan Gvadar Serbest Ticaret Bölgesi, kısa süre önce düzenlenen bir törenle resmen hizmete girdi. Törene Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ve Çin'in Pakistan'daki büyükelçisi Yao Jing dahil Çin ve Pakistan'da hükümet, sanayi ve ticaret çevrelerinden 300'den fazla temsilci katıldı.

Çin'in Pakistan'daki büyükelçisi Yao Jing törende yaptığı konuşmada, Gvadar limanındaki yapılandırmanın Çin liderlerinin güçlü desteğiyle yürütülmekte olduğuna işaret ederek, Çin'in eskiden olduğu gibi, bundan sonra da Gvadar limanındaki yapılandırmayı destekleyeceğini belirtti. Yao ayrıca Çinli işletmelerin söz konusu yapılandırmaya katılmasını teşvik edeceklerini ifade etti.

Çin-Pakistan ekonomik koridoru inşası hedefinin ortak kalkınma ve refah olduğuna dikkat çeken Yao Jing, Gvadar limanında yerel halka yarar getiren, çevreyle dost olan projelere öncelik verileceğini kaydetti.

Çin ve Pakistan arasında aynı gün Gvadar bölgesinde yoksullukla mücadele ve Çin'in Henan eyaletine bağlı Puyang kenti ve Gvadar'ın kardeş şehir olmaları gibi 7 işbirliği belgesi imzalandı.

Gvadar Serbest Ticaret Bölgesi'nin toplam yüzölçümü 923 hektarı buluyor. Bölgenin kurulması için de direkt yatırım hacmi ise 3 milyar yuanı buluyor. Bölgede 2 bin Pakistan vatandaşına iş fırsatı sağlanması bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor