“Çin, dünya kalkınmasına katkısını artıracak”

2018-01-26 19:41:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak, dünyanın kalkınmasını hızlandırmak ve kader birliğini oluşturmak için daha fazla katkı sağlayacağını belirtti.


Davos Dünya Ekonomik Forumu 2018 Yıllık Toplantısı bugün sona erdi. Toplantıda Çin ekonomisinin geleceği ve Çin'in dünya ekonomisine katkısı tartışıldı.


Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında Çin'in dünyanın kalkınmasına pek çok alanda katkıda bulunduğuna işaret etti.


Sözcü, Çin'in 2017 yılında 120 milyar dolara ulaşan dış yatırımı ve 12,46 trilyon yuan değerindeki ithalat hacmiyle diğer ülkelere geniş piyasa, yatırım ve gelişme fırsatı sunduğunu vurguladı.


Sözcü, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin dünyada en çok ilgi gören uluslararası kamu projelerinden biri olarak, hem küresel yönetişimin iyileşmesine yön verdiğini hem de uluslararası işbirliğine yeni bir model sağladığını ifade etti.


Sözcü, 2017 yılında Çin'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Zirve Forumu'nda 270'ten fazla sonuç elde edildiğini de kaydetti.


Hua, küresel sorunlara çözüm sunan Çin'in, BM'nin 2030 Yıllık Sürdürülebilir Gelişme Gündemi'ne büyük önem verdiğini, iklim değişikliği konusunda etkin olarak çalıştığını ve kirlilik sorununu çözmede büyük ilerleme kaydettiğini ifade etti.


Hua ayrıca Çin'de geçen sene 10 milyondan fazla nüfusun yoksulluktan kurtarıldığına da dikkat çekti.


Çin ekonomisinin hızlı büyüme aşamasından kaliteli büyüme aşamasına geçtiğine işaret eden Hua, Çin ekonomisindeki bu gelişmelerin, dünya kalkınmasını hızlandırmak ve kader birliğini oluşturmak için daha fazla pozitif enerji yaratacağını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor