Çin'in perakende sektörü: Türk yatırımcıları neler bekliyor?

2018-01-26 16:06:31 CRI

Çin'in perakende sektörü: Türk yatırımcıları neler bekliyor?

Çin ekonomisinde yatırım ve ihracata dayalı büyüme modelinden inovasyon, iç tüketim ve hizmet sektörü odaklı modele geçiş sürüyor. Buna paralel olarak Çin'in perakende sektörü, son yıllarda istikrarlı büyümeyi koruyor.

Bu durumda iç tüketimin önemli bir göstergesi olan perakende sektörü Çin'de şu an ne durumda? Beijing'in iç tüketimi ve hizmet sektörünü canlandırma çabalarından Türkiye nasıl yararlanabilir? Çin Uluslararası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Akademisi Başkan Yardımcısı Bai Ming, bu soruları yanıtladı.

Çin ekonomisi 2017'de beklentileri aşarak yüzde 6,9 büyüdü ve Gayri Safi Milli Hasıla (GSYH) 82,7 trilyon yuana ulaştı. Çin'in büyümede istikrarı korumasının arkasında büyüme modelindeki dönüşüm ve güçlü perakende satışlar yatıyor. Çin'in iç tüketime dayanarak orta yüksek hızla büyümeyi sürdüreceğini belirten Bai Ming, iç tüketimi artırmak için halen kat edilmesi gereken bir mesafe bulunduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Öncelikle, Çin'in genel iç tüketim seviyesi nispeten düşük, ancak nüfusu kalabalık. Eskiden Çin vatandaşlarının geliri de düşüktü, tüketim gücü yoktu. Ancak ekonomimiz büyüyor ve gelir dağılımı da kademeli olarak düzeltiliyor. Ayrıca vatandaşların geliri önceki yıllara kıyasla büyük ölçüde arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu noktada şunu da belirtmek gerek, bu koşullara rağmen ABD ve Avrupa ile kıyasladığımızda iç tüketim açısından bariz bir fark mevcut. Bu farkın yarısını kapatabiliriz, çünkü nüfusumuz kalabalık. Ortalama iç tüketimimiz çok yüksek diyemeyiz belki. Kimileri yalnızca bu duruma bakarak Çinlilerin tüketim gücünün olmadığını düşünebilirler, ancak bu yalnızca görünüşte böyle.”

İç tüketimin canlandırılması için göz önüne alınması gereken pek çok nokta olduğunu belirten Bai Ming, bunların başında tüketim gücünün niteliğinin geldiğini kaydetti. Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğinin yanı sıra Çin vatandaşlarının büyümenin getirdiği faydalardan yararlanmasını da sağlamak gerektiğini söyleyen Bai Ming, bunun için gelir dağılımında bir reforma ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Tüketim gücünü çözdük diyelim, bu kez de tüketim yolları unsurunu dikkate almamız gerek. Son yıllarda geleneksel tüketim kanallarımızın yanında bu kanalların e-ticaretin gelişimiyle birleştirilmesi gerek. Şimdi iç tüketimin geleneksel kanalları e-ticaret platformlarına geçiyor. İleride geleneksel kanallar ile e-ticaret birbirinden ayrılamaz durumda olacaktır.”

“Türkiye e-ticaret platformları fırsatını iyi kullanmalı”

E-ticaret, Çin'de perakende satışların büyük bir bölümünü kapsıyor. Geçen yıl internet üzerinden yapılan satışlar bir önceki yıla göre 3,2 puanlık artışla yüzde 26,8 büyüdü. Bai Ming, Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından e-ticaret platformlarının önemine işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor