Afrika'dan Çin-Afrika İşbirliği Forumu'na övgü

2018-01-26 15:59:33

Tanzanya, Kenya ve Nijerya dışişleri bakanları, bu yıl Beijing'de yapılacak Çin-Afrika İşbirliği Forumu'ndan büyük beklentileri olduğunu dile getirdiler.

Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen 30. Afrika Birliği Zirvesi sırasında bir araya gelen üç ülkenin dışişleri bakanları, verdikleri demeçte, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun sağladığı avantajları takdirle değerlendirerek, bu yıl Beijing'de düzenlenecek bir sonraki forumdan beklentilerinin büyük olduğunu söylediler.

Tanzanya Dışişleri Bakanı Augustine Mahiga, Çin-Afrika İşbirliği Johannesburg Zirvesi'nin düzenlendiği 2015 yılından bu yana, iki taraf arasındaki işbirliğinde çarpıcı sonuçlar elde edildiğini söyledi. Söz konusu forumun, Tanzanya ekonomisinin büyümesine itici güç sağladığını da dile getiren Mahiga, Çin'le altyapı tesisleri, sanayi ve ticaret gibi alanlardaki işbirliğinde hızlı bir ilerleme kaydettiklerini söyledi. Augustine Mahiga, bu sene Beijing'de yapılacak foruma hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Kenya Dışişleri Bakanı Amina J. Muhammed, yaptığı değerlendirmede, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun uzun vadede büyük fayda getireceğini söyledi. Forumum, hem Çin hem de Afrika için temas platformu sağladığını kaydeden Muhammed, 2018 Beijing Zirvesi'nin ise yeni işbirliği fırsatları sunacağı kanısında.

Nijerya Dışişleri Bakanlığı Geoffrey Onyeama da ülkesinin forumdan yararlanan bir taraf olarak Beijing Zirvesi'nde Çin'e makul işbirliği planları teklif edeceğini söyledi.

30. Afrika Birliği Zirvesi, 22-29 Şubat günlerinde Afrika Birliği'nin Addis Ababa'da yer alan merkezinde gerçekleştiriliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor