Çin'de halk sağlığına yönelik çalışmalar güçleniyor

2018-01-25 11:29:17

Çin'de halk sağlığına yönelik çalışmalar güçleniyor

Çin'de son yıllarda halkın sağlığını ilgilendiren düzenlemelerde önemli adımlar atılmasına karşın, genel olarak sağlık okur yazarlığı seviyesi düşük olmakla birlikte, bölgeler arasında büyük farklılıklar bulunuyor.

Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu, bu sorunun çözüme kavuşturulması amacıyla halkın sağlık durumunu iyileştirmeyi hedefleyen ilçe düzeyinde pilot projeler uyguladı.

Komisyonun sözcüsü Song Shuli, dün ilgili projelere dair yaptığı değerlendirmede, bu girişimin halkın sağlıklı şekilde yaşamını sürdürmesine uygun ortamın korunmasını hedeflediğini söyledi.

Song, bu kapsamda sağlık alanında eğitimler verilmesinin yanında, halk sağlığının korunmasının ve geliştirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

“Söz konusu projeyi iyice anlamak için, ilk olarak sağlık geliştirme kavramını anlatmamız gerekiyor. Bu kavram, halk sağlığına yararlı politikaların kararlaştırılması, sağlığı destekleyen ortamın kurulması, sağlık konusundaki kişisel becerilerin geliştirilmesi ve sağlık hizmetlerinin iyileşmesi gibi noktalardan oluşuyor.”

Pilot bölgelerde gözle görülür iyileşme var

Sözcü Song, ayrıca başvurulan kapsamlı tedbirlerle halk sağlığını etkileyen unsurları da düzeltmeyi hedeflediklerini söyledi.

2014 yılından itibaren Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu tarafından uygulanan pilot projeler, ülke genelinde 399 ilçede hayata geçirildi.

Song Shuli, söz konusu ilçelerde yaşayan halkın sağlık durumunun ortalama seviyesinin üzerine çıktığını kaydetti.

“Yeni açıklanan verilere göre, 2016 yılı itibarı ile Çin genelinde sağlık okur yazarlığı seviyesi yüzde 11,58 iken, projenin uygulandığı ilçelerde bu oran yüzde 19,57'ye ulaştı. Pilot projenin hayata geçirildiği ilçelerde 15 ve üstü yaş grubundaki kişiler arasında sigara içme oranı yüzde 21,69'a düştü, bu oran da ulusal ortalamanın gerisinde.”

Çinli sözcü, önümüzdeki dönemde ilgili projelerin inşasına önem vermeye devam edeceklerini, 2020 yılına kadar Çinlilerin sağlık okur yazarlığı seviyesini yüzde 20 oranına yükseltmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Sağlık okur yazarlığı, vatandaşların sağlık bilgisi, becerileri ve yaşam tarzına dair bir gösterge olarak kabul ediliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor