“Çin, BM barış gücünün güvenliğine önem veriyor”

2018-01-24 19:39:39 CRI

Çin'in, Birleşmiş Milletler (BM) barışı gücü personelinin güvenliğini korumak için aldığı önemleri desteklediği açıklandı.

BM, kısa bir süre önce BM barış gücü güvenliğiyle ilgili bir rapor yayınladı ve geçtiğimiz yıl 56 barış gücü personelinin öldürüldüğünü duyurdu.

Bu rakamın 1994 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktığı bildirilen raporda ayrıca, barış gücü personelinin güvenliğini korumak amacıyla alınan önlemler açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hua Chunying, BM'nin komuta sistemini iyileştirme ve acil komuta yeteneklerini geliştirme gibi önlemlerini desteklediklerini belirtti.

Çin'den gönderilen barışı gücü personeli sayısının 40 bine ulaştığına işaret eden Hua, Çinli 13 subay ve asker ile 4 polisin görev sırasında hayatını kaybettiğini ifade etti.

Söz konusu raporun Çin-BM Barışçıl Kalkınma Fonu tarafından finanse edildiğini kabul eden Sözcü, raporun Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında BM'nin 70. yıldönümü vesilesiyle katıldığı bir dizi zirvede açıkladığı önlemlerden biri olduğunun altını çizdi.

Çin-BM Barışcıl Kalkınma Fonu, şu ana kadar arabuluculuk, barış gücü ve terörle mücadele yeteneklerinin inşası gibi alanlarda 30 projeye öncülük etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor