“Çin-Rusya ilişkileri uzun vadede gelişebilir”

2018-01-24 19:26:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisinin, iki ülke ile halkın temel çıkarlarına uygun olduğunu ve uzun vadede gelişme potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

Sözcü, ABD'nin savunma stratejisi raporundaki Rusya ile Çin arasında uzun vadeli ortak çıkarların bulunmadığı iddiasını değerlendirdi.

Sözcü birbiriyle komşu olan Çin ve Rusya'nın yeni kalkınan iki ekonomi ve de BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak, hem kendi gelişiminin gerçekleştirilmesinde, hem de bölge ve dünyada barış ve istikrarın korunmasında geniş ortak çıkarlara sahip olduklarını vurguladı.

Sözcü, iki ülkenin dünyanın barışçıl gelişmesinden yola çıkarak, bağlantısız, zıtlaşmayan ve üçüncü bir tarafa yönelik olmayan yeni tip ülkeler ilişkisini oluşturup geliştirdiğini söyledi.

Sözcü iki tarafın ortak çabası sayesinde ikili ilişkilerin sağlıklı, istikrarlı ve ileri düzeyde gelişmeye devam edeceğine inandıklarını belirtti.

Sözcü, ayrıca bu durumun iki ülkenin halkına daha fazla mutluluk sağlayacağına, dünya barışı, istikrarı ve refahına da daha fazla katkıda bulunacağına işaret etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor