Çin'in kuzydoğusu hava -40 dereceye düştü

2018-01-24 19:04:49 CRI

Çin'in kuzeydoğusunda bulunan Heilongjiang eyaleti, dün bu kışın en soğuk gününü yaşadı. Hava sıcaklığı eyalet genelinde -40 dereceye kadar düştü.

Heilongjiang eyaletinde bulunan 16 il ve şehir, yerel kayıtlar başladığından bu yana kaydedilen en düşük hava sıcaklığına ulaştı.

Eyaletteki Mulan ilçesinde, hava sıcaklığının sıfırın altında 43,1 dereceye ulaşmasıyla, son 57 yılın en soğuk günü yaşandı. Dondurucu sisle örtünen Huzhong bölgesi ise, -50 dereceyle bu kışın en soğuk hava rekorunu elde etti.

Eyaletin merkezi Harbin kentinde ise, hava sıcaklığı -30 dereceye kadar düştü.

Harbin'in meşhur dondurması ise, aşırı soğuklardan etkilenmedi. Kentte sadece dün 10 bin adet dondurma satışı gerçekleşti.

Öte yandan Ulusal Meteoroloji Merkezi, soğuk hava kitlesinin Çin'in orta ve doğu kesimlerine doğru ilerleyeceğini belirterek, söz konusu bölgelerde mavi alarm ilan etti.

Merkezden yapılan açıklamada ayrıca, Anhui, Jiangsu, Henan, Hubei, Shaanxi ve Zhejiang eyaletlerinde, kar kalınlığının 5 ila 12 santimetreyi bulmasının beklendiğinin altı çizilerek, bu bölgelerde bugün ve yarın için sarı alarm seviyesinde kar fırtınası uyarısında bulunuldu.

Çin'de, en düşükten en yükseğe doğru mavi, sarı, turuncu ve kırmızı alarm olmak üzere dört kademeli hava uyarı sistemi bulunuyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor