Wang Yi Meksikalı mevkidaşıyla görüştü

2018-01-23 20:15:54 CRI

Çin-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu (CELAC) Forumu İkinci Bakanlar Toplantısı'na katılmak için Santiago'da bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray ile görüştü.

Wang görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Eylül 2017'de Xiamen kentinde BRICS Zirvesi kapsamında düzenlenen “Yeni Kalkınan Piyasa Ülkeleri ve Gelişmekte Olan Ülkelerin Diyalog Toplantısı”na katılan Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'yla bir araya geldiğini anımsattı.

İki lider arasında varılan mutabakatla ikili işbirliğinin hızlandırıldığına işaret eden Wang, bu durumun iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik önemini yansıttığına dikkat çekti.

Meksika'nın “Kuşak ve Yol” inisiyatifine verdiği desteği takdirle karşıladıklarını belirten Wang Yi, “Kuşak ve Yol” vesilesiyle ikili somut işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Wang Yi, Çin'in Meksika ile stratejik iletişim ve eşgüdümü güçlendireceğini vurguladı.

Meksika'nın ekonomik ve toplumsal gelişimine sağladığı yardımlardan dolayı Çin'e teşekkür eden Luis Videgaray, Meksika ile Çin arasında çok taraflı işlerdeki koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Wang Yi, ayrıca bu ziyaret esnasında Peru Dışişleri Bakanı Cayetana Aljovin, Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa ve Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla ile de ayrı ayrı görüştü.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor