Çin'den Japonya'ya ilişkileri iyileştirme çağrısı

2018-01-23 19:54:30 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Japonya'dan Çin'le aynı yönde hareket ederek, ikili ilişkilerin doğru yönde iyileşerek gelişmesini hızlandırmasını istedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, dün Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada siyasi politikaları açıklarken, Çin'le ilişkilerin düzeltilmesini istediğini söyledi.

Abe Çin'le istikrarlı bir dostluk ilişkisi kurmaya, liderlerin karşılıklı ziyaretlerini bir an önce gerçekleştirmeye ve Çin ile altyapı tesisleri alanında ortak çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Öte yandan Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono da yaptığı açıklamada; Japonya-Çin Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü vesilesiyle, iki ülke halkı arasındaki iletişimi artırarak ekonomik teması güçlendireceklerini kaydetti.

Ancak Taro Kono Doğu Çin Denizi'ndeki mevcut durumu değiştirecek herhangi bir eylemi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Bunun üzerine bugün bir açıklama yapan Hua Chunying; Çin-Japonya ilişkilerinin istikrarlı ve sağlıklı gelişmesinin, iki ülke halkının yararına olmanın yanı sıra bölgenin barışı ve kalkınmasına da faydalı olduğunu yineledi.

Sözcü, Çin'in Japonya ile birlikte karşılıklı istişare, ortak inşa etme ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda; “Kuşak ve Yol” inşasını ilerletmeye, bölgedeki ülkelerin ortak kalkınmasını sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Japonya'nın Doğu Çin Denizi'ndeki sorunlara dair tutumunu da yakından izlediklerini belirten Sözcü, Japonya'dan ikili ilişkileri düzeltme yönünde açıklamaları somut eylemlere dönüştürmesini talep etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor