Çin-Latin Amerika ilişkilerinde yeni sayfa

2018-01-23 19:00:32 CRI

Çin-Latin Amerika ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığı açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün sona eren Çin-Latin Amerika Forumu 2. Bakanlar Toplantısı'nda “Kuşak ve Yol Özel Açıklaması” dahil üç sonuç belgesi onaylandığını, Çin-Latin Amerika ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını belirtti.


Çin-Latin Amerika Forumu 2. Bakanlar Toplantısı dün Şili'nin başkenti Santiago'da düzenlendi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya bir kutlama mesajı gönderdi. Toplantıya Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dışında, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki 31 ülkenin dışişleri bakanı ile üst düzey temsilcileri ve BM Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu dahil, dört bölgesel kuruluştan yetkililer de katıldı.


Toplantıda elde edilen sonuçlar hakkında bilgi veren Hua Chunying; Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” inisiyatifi hakkında bilgi verdiğini, bunun katılımcı ülkelerde olumlu etki yarattığını söyledi.


Toplantıda “Kuşak ve Yol Özel Açıklaması”nın yayınlandığına dikkat çeken Sözcü, taraflar arasında “Kuşak ve Yol”u birlikte inşa etmenin, ikili kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerine yeni fikir, dinamizm ve perspektif sağlayacağı konusunda ortak görüşe varıldığına işaret etti.


Sözcü, iki tarafın da “Kuşak ve Yol”u ilerletme sürecinde; işbirliğini bir üst düzeye taşımaya, inovasyona dayalı kalkınma sağlamaya, daha geniş, kaliteli ve güçlü işbirliği yapısı oluşturmaya hazır olduklarını ifade etti.


Sözcü, toplantıda yayınlanan “Santiago Deklarasyonu”, “2019-2021 Çin-Latin Amerika ve Karayipler İşbirliğine İlişkin Ortak Eylem Planı” ve “Kuşak ve Yol Özel Açıklaması” dahil üç sonuç belgesinin, iki tarafın ilişkileri ilerletme ve birlikte kalkınmayı gerçekleştirme niyetini gösterdiğini dile getirdi.


 Sözcü, Latin Amerika ve Karayipler ülkeleriyle beraber, kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımak istediklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor