Çin Dışişleri Bakanı, Çin-CELAC Forumu'na katıldı

2018-01-23 11:12:11

Çin Dışişleri Bakanı, Çin-CELAC Forumu'na katıldı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu (CELAC) Forumu'nun ikinci bakanlar toplantısına katıldı.

Wang Yi, Şili'nin başkenti Santiago'da düzenlenen toplantıda, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in tebrik mesajını okudu.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi'nin, mesajında söz konusu toplantıyı övgüyle değerlendirmesinin ve Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında Çin-Latin Amerika ilişkilerine yön verilmesine değinmesinin, Çinli liderin, taraflar arasındaki işbirliğini derinleştirme ve ortak kalkınma gerçekleştirme yönündeki samimi iradesini yansıttığına dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, açılış töreninde yaptığı konuşmada, geride bırakılan 3 yılda, Çin ve Latin Amerika'nın ortak çabalarıyla forumun sağlıklı bir raya oturduğunu ve forum çerçevesindeki çeşitli ortaklıkların somut neticeler vermeye başladığını belirtti.

Çin-Latin Amerika işbirliği mekanizmasında sağlanan başarıların, iki tarafın öteden beri karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde işbirliği ve kalkınma için ortak hareket etmelerine dayandığını kaydeden Çinli bakan, gelecek dönemde de Xi Jinping ve Latin Amerika liderlerince belirlenen kapsamlı ortaklık işbirliği ilişkilerinin kurulması hedefi doğrultusunda Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaklaşa inşasından yararlanarak, Latin Amerika ile işbirliğini güncelleştireceklerini ve inovasyona dayalı kalkınmayı güçlendireceklerini söyledi.

Diğer yandan, Xi Jinping'in kutlama mesajını övgüyle karşılayan Latin Amerika ve Karayip temsilcilerinin, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki işbirliğini derinleştirme amacıyla ileri sürdüğü yeni düşünce ve kavramları olumlu değerlendirdikleri belirtildi.

Toplantının sonunda “Santiago Deklarasyonu” ile Çin ile Latin Amerika ve Karayip devletleri arasındaki işbirliğinde öncelikli alanlara dair 2019-2021 yıllarını kapsayan ortak eylem planı onaylandı. Ayrıca, toplantıda Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ilgili özel bir açıklama da yayımlandı.

Diğer yandan, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, konferans sırasında Şili, Küba, Peru, Meksika, Venezuela, Bolivya, Ekvator ve Trinidad ve Tobago'nun dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor