Wang Yi: Çin-Latin Amerika işbirliği hızla ilerledi

2018-01-23 10:35:34 CRI

Wang Yi: Çin-Latin Amerika işbirliği hızla ilerledi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, son üç yılda Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin müşterek çabalar sayesinde ilerletildiğini söyledi.

Wang Yi, Şili'nin başkenti Santiago'da düzenlenen Çin-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu (CELAC) Forumu'nun ikinci bakanlar toplantısı kapsamında dün yapılan oturumda konuştu.

Dışişleri Bakanı Wang, geçtiğimiz üç yılda Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasında siyasi alanda varılan uzlaşıların sağlamlaştığını kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in üç kez Latin Amerika'ya ayak basarak, 10 Latin Amerika ve Karayip ülkesini ziyaret ettiğini hatırlatan Wang Yi, Xi'nin Çin'le diplomatik ilişkisi bulunan bölge ülkelerinin liderleriyle hem ikili hem de çok taraflı platformlarda bir araya gelerek, Çin-Latin Amerika ilişkilerinin güçlendirilmesi üzerinde fikir birliğine vardığını ifade etti.

Çin-Latin Amerika ilişkilerini ileriye taşıyacak büyük bir gücün var olduğuna dikkat çeken Wang Yi, iki tarafın “1+3+6” somut işbirliği çerçevesinde beş yıllık işbirliği planını ciddiyetle yerine getirerek ticaret, finans ve enerji gibi 13 önemli alanda yapılan işbirliğinin ilk neticelerini aldığını dile getirdi.

Çin-Latin Amerika ilişkilerinin toplumsal temelinin de çok geniş olduğuna değinen Dışişleri Bakanı Wang, 2016 yılında düzenlenen “Çin-Latin Amerika Kültür Yılı”na iki taraftan 6 milyon 300 bin kişinin katıldığını söyledi.

Çin-Latin Amerika ilişkileri mekanizmasının daha güçlü şekilde inşa edildiğini belirten Wang Yi, iki tarafın eşit işbirliği doğrultusunda Çin-Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Topluluğu Forumu'nun inşasını ortaklaşa ilerlettiğinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor