Çin: ABD, çok taraflı ticaret sistemini korumalı

2018-01-22 19:41:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'den Çin'e doğru gözle bakmasını ve somut eylemle çok taraflı ticaret sistemini korumasını istedi.

Kısa süre önce ABD yönetiminin Kongre'ye sunduğu bir yıllık raporda; ABD'nin 2001'de Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katılımına destek vermesinin yanlış bir karar olduğu kaydedilerek, Çin, küresel serbest ticaret kurallarına aykırı davranmakla suçlandı.

Hua Chunying bugün konuyla ilgili olarak bir değerlendirmede bulundu.

Hua, Çin'in DTÖ'ye katıldığı günden bu yana kurallara uyarak yükümlülüklerini ciddiyetle yerine getirdiğini, çok taraflı ticaret sisteminin etkili işleyişine ve geliştirilmesine önemli katkıda bulunduğunu ve diğer ülkelerin de Çin ile ticaretten fayda gördüğünü belirtti.

Reform ve dışa açılma yolunu izleyen Çin'in, açık dünya ekonomisine kararlılıkla destek verdiğine işaret eden Hua, Çin'in ayrıca ticaret ortamını iyileştirmeyi sürdüren, çok taraflı ticaret sistemini inşa eden ve koruyan bir ülke olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, DTÖ üyelerinin genel olarak Çin'in çok taraflı ticaret sisteminde ısrar etmesini takdir ettiklerini ve daha büyük rol oynamasını beklediklerini belirttiklerini de dile getirdi.

Hua Chunying, aksine ABD'nin tek taraflı girişimlerinin çok taraflı ticaret sistemine tehdit oluşturduğuna, bunun diğer DTÖ üyeleri arasında da kaygıya yol açtığına işaret etti.

Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayandığını yineleyen Sözcü, iki ülkenin de DTÖ kurallarına saygılı ve bağlı davranarak, adil, dışa açık ve çok taraflı bir ticaret sistemi tesis etmek için ortak çaba harcaması gerektiğini de vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor