Çin'den ABD'ye: Soğuk Savaş düşüncesinden vazgeçin

2018-01-22 19:11:10 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin Soğuk Savaş düşüncesinden vazgeçerek, günümüz dünyasındaki atmosafere ve Çin-ABD ilişkilerine uygun davranması gerektiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan “2018 Savunma Stratejisi Raporu”nda yer alan Çin'e yönelik eleştirilerde, Çin'in gelecekteki stratejik hedefinin “ABD'nin küresel önderliğinin yerine geçmek” olduğu ifade edildi.

Hua Chunying Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD'nin Soğuk Savaş düşüncesiyle dolu söz konusu raporunda, Çin'in savunma ve dış politikalarının çarpıtılarak, büyük ülkeler arasındaki stratejik rekabetlerin abartıldığına ve raporda temel hatalar yapıldığına işaret etti.

Hua, Çin'in barışçıl kalkınma yolunda ilerlemeye ve savunma politikaları uygulamaya kararlılıkla devam edeceğine vurgu yaptı.

Çin'in her zaman dünya barışı inşasına ve küresel kalkınmaya katkı sağlayarak, uluslararası düzeni koruduğuna vurgu yapan Sözcü, bütün bu katkıları uluslararası toplumun bizzat gördüğünü ifade etti.

Hua, ABD'den Çin'in stratejik amaçlarını çarpıtmayı durdurarak, Çin'le karşılıklı saygı temelinde işbirliğine yoğunlaşarak fikir ayrılıklarını kontrol etmesini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı şekilde gelişmesi için katkı sunmasını beklediklerine dikkat çekti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor