“Çin, ASEAN ile Güney Çin Denizi'nde barışı koruyacak”

2018-01-22 18:46:15 CRI

Çin'in, ASEAN ile “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları” istişarelerini ve deniz işbirliğini hızlandırmak istediği açıklandı.


Endonezya Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu geçtiğimiz hafta “Raisina Diyaloğu”nda yaptığı konuşmada, “Güney Çin Denizi'ndeki gerginlik yumuşadı. Ortak çıkarlarımızı korumak için bu yararlı eğilimi korumalıyız. Daha açık bir iyi niyet ve işbirliği yoluyla Asya'nın bölgesel güvenlik çerçevesini koruma isteği göstermesinden dolayı Çin'e teşekkür etmeliyiz” ifadelerini kullandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying olağan basın toplantısında, Ryamizard Ryacudu'nun söz konusu açıklamasını değerlendirdi.


Hua Chunying, Çin'in bu açıklamadan memnuniyet duyduğunu belirterek, bu durumun Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi'nde barış ile istikrarı birlikte koruma konusundaki olumlu ve samimi niyetinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.


Çin ve ASEAN ülkeleri arasında tesis edilen güvenin son derece değerli olduğuna dikkat çeken Hua, ilgili taraflarla “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları” hakkındaki istişareleri ve deniz işbirliğini hızlandırarak, Güney Çin Denizi'nde barış, istikrar ve gelişimi birlikte korumaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor