Çin'den Afganistan ve Orta Asya'da ekonomik gelişmelerin ilerletilmesi çağrısı

2018-01-20 19:30:58 CRI

Çin'den, uluslararası topluma Kuşak ve Yol inisiyatifi ve diğer bölgesel ekonomik ve ticari işbirlikleri yoluyla Afganistan ve Orta Asya bölgesindeki ekonomik gelişmeleri ve bölgesel işbirliğini ilerletmeleri çağrısı yaptı.

Çin'in BM Maslahatgüzarı Wu Haitao, dün Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Afganistan sorunuyla ilgili bakanlar düzeyindeki toplantıda bir konuşma yaptı.

Wu, uluslararası toplumun Afganistan'a yardım sağlamakla ilgili taahhütleri yerine getirerek Afganistan'da ekonomik ve toplumsal gelişmelerin ilerletilmesine aktif bir şekilde destek vermesi gerektiğini belirtti.

Wu, Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu'nun ilgili kararlarına göre, tarafların işbirliği ve ortak kazanç ruhuyla insanlığın kader ortaklığını oluşturmaları, Kuşak ve Yol inisiyatifi ve diğer bölgesel ekonomik ve ticari işbirlikleri yoluyla Afganistan ve Orta Asya bölgesindeki ekonomik gelişmeleri ve bölgesel işbirliğini ilerletmeleri gerektiğini ifade etti.

Wu Haitao, Çin'in uluslararası toplumla birlikte Afganistan ve Orta Asya bölgesindeki barış, istikrar ve gelişme için durmadan çaba göstermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor