Çin Savunma Bakanlığı'ndan Huangyan adası açıklaması

2018-01-20 19:04:58

   Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, USS Hopper tipi Amerikan füze kruvazörünün yasa dışı olarak Çin'in Huangyan Adası deniz sahasına girdiğine işaret ederek, Çin deniz kuvvetlerine bağlı Huangshan tipi füze fırkateyninin derhal harekete geçerek, Amerikan savaş gemisinin bu hareketi için delil topladığını ve yapılan uyarıyla gemiyi bölgeden uzaklaştırdığını açıkladı.

      Wu Qian bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin ve ASEAN'ın ortak çabaları sayesinde, Güney Çin Denizi'ndeki güvenlik durumunun giderek iyileştiğini kaydetti. Bu olumlu durum altında Amerikan savaş gemisinin Güney Çin Denizi'nde Çin'e ait adanın deniz sahasına yasa dışı bir şekilde girdiğine işaret eden Wu Qian, söz konusu ihlalin iki tarafın askeri personelinin güvenliğini tehdit ettiğini, Çin egemenliğiyle güvenliğini de zedelediğini söyledi.

Sözcü Wu Qian, Amerikan savaş gemisinin bu hareketinin bölgesel barış ve istikrara zarar getirdiği gibi, iki ordu arasındaki ilişkinin istikrarlı gelişme eğilimine uymadığını belirtti. Wu Qian, ABD'nin Çin'in egemenliğine, bölgesel ülkelerin etkin çabalarına saygı göstermesi, olay çıkartmaktan uzak durması gerektiğini ifade etti.

Wu Qian, Çin ordusunun vatanı savunma görevini yürütmeye devam edeceğini, egemenliğiyle güvenliği ve bölgesel barışı kararlılıkla koruyacağını kaydetti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor