Çin: Avustralya'nın eleştirisi asılsız

2018-01-19 17:24:37

Çin'in Avustralya'daki büyükelçisi Cheng Jingye bugün Avustralya'da yayın yapan Australian Financial Review gazetesinde “Çin'in yardımları, Pasifik adalarına yarar getirdi” başlıklı bir makale yazarak, Avustralya Kalkınma Bakanı'nın yardım eleştirileriyle ilgili Çin'in tutumunu anlattı.

Avustralya bakanının Çin'e olan eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığı gibi, sorumlu bir hareket de olmadığına işaret edilen makalede, Avustralya bakanının eleştiri tutumuna Samoa, Papua Yeni Gine ve Fiji gibi Pasifik okyanusundaki birçok ada devletinin kuşkuyla baktığına, Avustralya'da bile bu bakanın sözlerine karşı çıkan seslerin yükseldiği belirtildi. 

Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak Çin'in daima Güney-Güney işbirliği kapsamında gelişmekte olan ülkelere elinden gelen yardımı sağladığına işaret edilen makalede, bu yardımların arkasında herhangi bir siyasi ön şartın da bulunmadığına vurgu yapıldı.

Avustralyalı bakanının sözlerine karşılık verme hakkına en uygun tarafın ada devletleri olduğuna dikkat çekilen makalede, Fiji Başbakanı Josaia Voreqe Bainimarama'nın Çin'in ülkesinin en içten ve kararlı ortağı olduğuna yönelik sözlerine yer verildi.

Makalede, Samoa gibi ada devletleri liderlerinin de Çin'den gelen yardımları övdüklerine işaret edildi. Çin'in Avustralya'daki büyükelçisi Cheng Jingye makalesinin bitiminde, Avustralyalı yetkililerin önyargılı, art niyetli ve dar kalpli tutumlardan uzaklaşmaları, sağlanan yardımlar konusunda Çin'i eleştirmemeleri çağrısında bulundu.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor