“Ekonomik ve toplumsal unsurlar çocuk talebini etkiliyor”

2018-01-19 10:38:56

Çin Devlet İstatistik Bürosu tarafından dün açıklanan verilere göre, 2017 yılında Çin'de yeni doğan nüfus, 17 milyon 230 bini buldu. Ülkedeki doğum oranı ise, binde 12,43 olarak gerçekleşti.

Çin Ulusal Sağlık ve Nüfus Planlama Komisyonu'ndan yapılan bir başka açıklamada ise, 2017 yılında doğan nüfusun bir önceki yıla göre azaldığı, ancak yine de nispeten yüksek bir düzeyde seyrettiği belirtildi.

Açıklamada, doğurganlık çağındaki kadınların sayısındaki düşüş, evlenme ve doğum yapma yaşlarının ertelenmesi gibi unsurların etkisiyle, 2017 yılında doğan nüfusta bir önceki yıla göre düşüş görüldüğünün altı çizildi.

Geçen yıl dünyaya gelen bebeklerden yüzde 51'inin ailenin ikinci çocuğu olduğuna işaret edilen açıklamada, bu oranın bir önceki yıla göre 5 puan arttığına dikkat çekildi. İlk çocukların oranı da bir önceki yıla göre 5 puanlık düşüşle yüzde 42 olarak okundu.

Açıklamada, vatandaşların çocuk sahibi olma isteğinin ekonomik ve toplumsal unsurlardan etkilendiğinin artık daha belirgin bir hale geldiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, yapılan anketlerin, genç çiftlerin ikinci çocuk yapmak istemeyişinin doğum yapma ve çocuk yetiştirme maliyetlerinin yüksek olması, bebek ve çocuk bakım hizmetlerinin yetersizliği, kadınların mesleki gelişimindeki baskıların büyük olması gibi faktörlerden kaynaklandığını gösterdiği vurgulandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor