Çin'de PM2,5 yoğunluğu yüzde 6,5 düştü

2018-01-18 15:14:17 CRI

Çin'de 2017 yılında 338 şehrin PM 2,5 yoğunluğu, bir önceki yıla oranla yüzde 6,5 azaldı. Beijing-Tianjin-Hebei Bölgesi'nde hava kalitesinin “pek iyi” ve “iyi” olduğu günlerin sayısı ise, yüzde 34 arttı.


Çin Çevre Koruma Bakanlığı tarafından yayınlanan son verilerde, 2017 yılında Çin'deki 338 şehirde PM 2,5 yoğunluğunun, metreküp başına 43 mikrogram olduğunu ve bir önceki yıla göre yüzde 6,5 düştüğü belirtildi.


Açıklamada ayrıca, PM 10 yoğunluğunun ise yüzde 5 düştüğü belirtildi.


Beijing-Tianjin-Hebei Bölgesi'ndeki şehirlerde hava kalitesinin “pek iyi” ve “iyi” olduğu gün sayısı ise, ortalama yüzde 34 yükseldi.


Öte yandan, “Bejing-Tianjin-Hebei Bölgesi ve Çevresindeki Bölgelerde, Hava Kirliliğinde Kapsamlı Islah Planı”nın geçen yılın dördüncü çeyreğinde uygulanmasıyla, söz konusu bölgelerde PM2,5 yoğunluğu önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 azaldı.


İdarenin açıklamasında, meteorolojik faktörlerin kirliliğin azalmasında belli ölçüde rol oynamanın yanı sıra, kentte kirliliği azaltmak için alınan uzun vadeli önlemlerin ve bölgeler arasındaki eşgüdümlü ıslah çalışmaları ile halkın katılımının daha büyük etki yarattığı kaydedildi.


Beijing ile Hebei'deki Zhang Jiakou kenti, Aralık ayında hava kalitesi bakımından Çin'deki şehirlerin ilk 10'u arasına girdi.


Rakamlara göre, 2017 yılında Çin'deki şehirlerde hava kalitesinin “pek iyi” ve “iyi” olduğu günlerin oranı ortalama olarak yüzde 78'i buldu. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine oranla 0,8 azaldı.

PM 2,5, atmosferde hava kirliliği yaratarak, insan sağlığı açısından tehlike yaratan partikülleri ifade ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor