Çin'den ABD ve Kanada'ya tepki

2018-01-17 19:49:33

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün yaptığı açıklamada, ABD ve Kanada öncülüğünde düzenlenen sözde “Birleşmiş Milletler ordusu” adı altında Kore Yarımadası Nükleer Sorunu Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Soğuk Savaş düşüncesine dayalı bir eylem olduğunu belirtti. Söz konusu toplantının yalnızca uluslararası toplumda bölünmeye yol açabileceğini ifade eden Lu Kang, sorunun çözümüne yardımcı olmayacağını kaydetti.

Kanada ve ABD'nin, Kore Savaşı'na katılmış olan sözde “BM ordusu”na üye ülkeleriyle organize ettiği toplantıda, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne büyük baskı uygulanması çağrısı yapıldı.

 Lu Kang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun önemli taraflarının katılmadığı bir toplantının çözüm getirmeyeceğine işaret etti.

Sorunun ana çözüm yolunun yine de Kore Yarımadası nükleer sorununa ilişkin 6'lı görüşme ve BM Güvenlik Konseyi olması gerektiğine dikkat çeken Lu Kang, söz konusu toplantının temsil ve yasal özelliğine uluslararası toplumun kuşkuyla baktığını vurguladı.

Kore Yarımadası'nda nükleer sorununun özünün güvenlik olduğunu ifade eden Lu Kang, soruna ilişkin tüm tarafların güvenlik endişelerinin siyasi diyalog yoluyla dengeli şekilde çözülmesi halinde, soruna ancak barışçı ve etkili çözüm bulunabileceğini söyledi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor