Wang Yi: Tarafların samimiyetini sınama zamanı

2018-01-17 15:31:11 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Yarımadası'ndaki duruma ilişkin olarak “Şimdi tam tarafların samimiyetini sınama zamanıdır.” dedi.


Wang Yi dört Afrika ülkesine yaptığı ziyaretin ardından, Phoenix TV'ye, Kore Yarımadası'ndaki durumu değerlendirdi.


Wang Yi, “bir bardağa su koyulmaya başlandığında, kimileri bardağın hiç dolmayacağını, kimileri ise susuzluktan daha iyi olduğunu söyler.” dedi.


Wang Yi, Kore Yardımadası'ndaki durumun da bu örneğe benzediğini belirterek, yumuşamanın gerginlikten, diyaloğun ise zıtlaşmadan iyi olduğuna dikkat çekti.


Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasının herkesin ortak hedefi olduğuna işaret eden Wang Yi, bu nedenle, hem uluslararası toplumun, hem de Çin'in bu konudaki tutumunun kararlı olduğunun, ancak hedefe ulaşmak için adım adım ilerlemek gerektiğinin altını çizdi.


Yarımadada nadir görülen bir yumuşamanın şu an ortaya çıktığını hatırlatan Wang Yi, bu durumun değerinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.


Wang, bu durumun tarafların ortak çabalarının bir sonucu olduğunu ve hem Güney Kore'nin, hem de Kuzey Kore'nin bu süreçte olumlu rol oynadığını vurguladı.


Şu an tarafların samimiyetinin sınanma zamanı olduğuna dikkat çeken Wang Yi, uluslararası toplumun gözlerini dört açarak, kimin sorunun barışçıl çözümünü hızlandıran taraf, kimin ise durumu yeniden gerginleştiren baltalayıcı taraf olduğunu göreceğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor