“Çin, Kanada'daki Kore Yarımadası toplantısına karşı çıkıyor”

2018-01-17 11:19:42 CRI

Çin, Kanada'nın Vancouver kentinde 20 ülkeden dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen,Kore Yarımadası Zirvesi”ne karşı çıktığını bir kez daha açıkladı.


Kanada ve ABD'nin birlikte ev sahipliği yaptığı “Kore Yarımadası'nın Güvenlik ve İstikrarı İçin Vancouver Dışişleri Bakanları Zirvesi” dün başladı.


Zirvede, Kuzey Kore'yi (KDHC), nükleer faaliyetlerini ve füze programlarını sonlandırmaya zorlamak için ekonomik baskı gibi en üst diplomatik tedbirlerin uygulanması görüşülüyor.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dünkü olağan basın toplantısında, zirveyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Lu, “Toplantının meşruiyeti ve temsil gücü bulunmamasından ötürü, Çin bu toplantıya en başından beri karşı çıkıyor.” dedi.


Ülkeler, Kore Yarımadası nükleer sorununun barışçıl çözümü için uygun bir yöntem bulmaya kararlıyken; bazı taraflar, Soğuk Savaş döneminde Birleşmiş Milletler önderliği adı altında böyle bir toplantı düzenliyor. Böyle bir toplantı düzenlemenin anlamı nedir, bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.


Lu, nükleer sorunun en önemli ve doğrudan ilgili taraflarının katılımı olmadan Vancouver toplantısının bir meşruiyeti ve temsil gücü olmadığını vurguladı.


Çin Dışişleri Bakanı'nın katılmadığı Vancouver Zirvesi, Kuzey Kore yönetiminin, Pyeongchang'da düzenlenecek Kış Olimpiyatları'na katılma kararı vermesiyle, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki görüşmelerin tekrardan başlamasının ardından düzenlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor