Sao Tome ve Principe, “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyecek

2018-01-17 10:55:29 CRI

Demokratik Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Evaristo Carvalho, dün Sao Tome'de Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in selamını ileten Wang Yi, Sao Tome ve Principe Cumhurbaşkanı'nın “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyeceklerini yinelemesini takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Sao Tome ve Principe'nin 1,3 milyar nüfusa sahip Çin'le diplomatik ilişkileri yeniden başlatarak Çin-Afrika ailesine tekrar dönmesinin, Sao Tome ve Principe'nin dış ilişkilerini büyük ölçüde genişleteceğini söyleyen Wang Yi, aynı zamanda Çin ile Sao Tome ve Principe arasındaki dostane işbirliğine de önemli bir platform sağlayacağını söyledi.     

Wang Yi, her iki ülke liderinin ilgisi doğrultusunda, geçtiğimiz bir yıl boyunca iki ülke arasında farklı düzeylerdeki iletişimin yoğunlaştırıldığına, işbirliğinin artırıldığına ve ikili ilişkilerde önemli ilerlemeler kaydedildiğine işaret etti.

Carvalho, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sao Tome ve Principe'nin bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğuna ve devlet inşasına çok değerli destek ve katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

Carvalho, Çin'le diplomatik ilişkileri yeniden kurmanın Sao Tome ve Principe hükümetinin aldığı en doğru karar olduğuna inandığını vurguladı.

Sao Tome ve Principe'nin “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyeceğini söyleyen Carvalho, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerinin gelişerek ilerlemesini umduğunu ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor