“Çin-Afrika işbirliğinde hiçbir Afrika ülkesi eksik olmamalı”

2018-01-17 10:27:06 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Demokratik Sao Tome ve Principe Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Urbino Botelho'yla birlikte ortak basın toplantısına katıldı.

Wang Yi, öncelikle dünyada tek bir Çin bulunduğunu ve Taiwan'ın Çin topraklarının koparılamaz bir parçası olduğunu vurgulamak istediğini belirtti.

Wang, bir sene önce, Sao Tome ve Principe'nin Taiwan'la sözde “diplomatik ilişkileri” durdurarak Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişkileri yeniden başlattıklarını, bunun Sao Tome ve Principe ile halkının yararına bir karar olduğunu söyledi.

Wang, aradan geçen bir senede, iki ülke arasında her alanı kapsayan temasların yeniden başlatıldığına, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliğinin Sao Tome ve Principe'ye somut fayda sağladığına işaret etti.

Wang, Çin'in Çin-Afrika İşbirliği Forumu ile “Kuşak ve Yol” inisiyatifi çerçevesinde Afrika'yla kapsamlı işbirliğini hızlandırarak, Afrika ülkelerinin ekonomik bağımsızlık ve kendi güçlerine dayalı kalkınmayı gerçekleştirmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Ancak bazı Afrika ülkelerinin hâlâ Taiwan'la sözde “diplomatik ilişkileri” sürdürerek, Çin'le normal bir ilişki kuramadığı gibi Çin-Afrika işbirliğine de katılamadığını dile getiren Wang, bu durumun ne bu ülkelerin ne de bu ülke halklarının çıkarına uygun olduğunu vurguladı.

Wang, Çin-Afrika birliğinde hiçbir Afrika ülkesinin eksik olmasını istemediklerinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor