Çin: Dünya barışını korumak için Rusya ile işbirliğine hazırız

2018-01-16 18:51:28

Çin, 2018 yılında Rusya ile el ele vererek, dünya barışının korunması için önemli katkılar sağlamaya devam edecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün yıllık basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçen uzun süre içinde Rusya'nın Çin'le Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu gibi önemli küresel konularda yoğun ve verimli işbirliğini sürdürmekte olduğunu belirtti.

Buna karşın, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.

   Lu Kang açıklamada, Çin tarafının Bakan Lavrov'un bahsi geçen açıklamasını yüksek takdirle değerlendirdiğine işaret ederek, birbirlerine kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olarak yaklaşan Çin ve Rusya'nın bir dizi önemli bölgesel ve küresel konularda yakın temaslarla koordinasyonu sürdürdüğünü kaydetti.

BM Tüzüğü ve genel kabul gören uluslararası kuralların korunması için ortak adım attıklarını söyleyen Lu Kang, önemli küresel sorunların siyasi yollardan çözülmesinden yana olan iki ülkenin Shanghai İşbirliği Örgütü ve BRICS gibi işbirliği mekanizmalarının sağlıklı şekilde gelişmesi için katkılar sağlamakta olduklarını ifade etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki kaynaşmanın güçlendirildiğine dikkat çeken Lu Kang, böylece bölgesel ekonomik bütünleşmeyi hızlandırdıklarını ifade etti. Lu Kang, 2018 yılında Rusya ile el ele vererek, bölgesel ve küresel istikrar, refah ve kalkınmanın korunması için daha önemli katkı sağlayacaklarını, böylece yeni tip uluslararası ilişki ve insanoğlunun ortak kader topluluğunu oluşturacaklarını sözlerine ekledi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor