Çin: Sanchi tankerinin kurtarılması için tüm olanaklar kullanıldı

2018-01-16 18:41:22

   Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, İran bandıralı Sanchi tankeri arama-kurtarma çalışmaları için tüm olanakları seferber ettiklerini, Çin tarafının yeterli kurtarma faaliyetlerinde bulunmadığına dair iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

  İran Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Çin hükümetinin Sanchi tankerini kurtarmak için İran tarafına azami yardım sağladığını açıkladı. Ancak bazı kaynaklar ise kurtarma konusunda Çin'i suçladı.

Bu suçlamaya karşı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin Sanchi tankerinin kurtarılmasına hep önem verdiğine işaret ederek, Çin liderlerinin kurtarma ve arama konusunda olayın hemen ardından ilgili kuruluşlara talimat verdiklerini bildirdi.

Olay yerinde 13 kurtarma gemisiyle faaliyet gösterdiklerine dikkat çeken Lu Kang, Kore Cumhuriyeti ve Japonya'ya ait gemilerin arama-kurtarma çalışmalarına katılımını da koordine ettiklerini kaydetti.

Arama-kurtarma personelinin Sanchi tankerine çıkmak için her zaman hazır olduklarını, ancak daha sonra tankerde yaşanan ani patlamadan dolayı planlanan müdahalenin başarısız olduğunu söyledi.

Lu Kang, İran tarafının olayın soruşturulmasına katılımını olumlu karşıladıklarını, olayda hayatını kaybeden İran vatandaşlarının aile yakınlarının Çin'e gelişi için vize kolaylığı sağlanacağını belirtti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor