Xi ve Trump telefonda görüştü

2018-01-16 14:51:44 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi gerçekleştirdi.


Xi Jinping görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin geçen sene boyunca genel bakımdan istikrarlı şekilde geliştiğine ve ilişkilerde önemli ilerlemeler kaydedildiğine işaret etti.


Xi, ikili ilişkilerde sağlıklı ve istikrarlı gelişmelerin korunmasının iki ülke ile halklarının çıkarlarına uyduğu gibi, uluslararası toplumun da ortak beklentisi olduğunu söyledi.


İki ülke arasında çeşitli kademeleri kapsayan temasların sürdürülmesi gerektiğini dile getiren Xi, ordu, yasama, uyuşturucu ile mücadele, kültür ve yerel iletişim gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunlardaki sıkı temasların korunması gerektiğini ifade etti.


Xi, iki ülkenin hassas sorunları karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı yapıcı bir yöntemle çözerek, birbirinin çekirdek çıkaraları ve kaygılarına saygı göstermesi ve ikili ilişkilerdeki sağlıklı ve istikrarlı gelişme eğilimini koruması gerektiğini sözlerine ekledi.


Kore Yarımadası sorununa da değinen Xi Jinping, yarımadadaki durumda bazı olumlu değişikliklerin yaşandığına işaret etti.


Xi, ilgili tarafların bu yumuşama eğilimini sürdürerek, barış görüşmelerini yeniden başlatmak için birlikte çaba harcaması gerektiğini söyledi.


Xi ayrıca, Çin'in ABD dahil uluslararası toplumla birlikte sıkı temaslarda bulunmaya, karşılıklı güven ve saygı temelinde işbirliğini güçlendirerek, Kore Yarımdası nükleer sorununu uygun çözüm yoluna yöneltmeye hazır olduğunu kaydetti.


Donal Trump ise, ABD'nin Çin'in Kore Yarımadası sorunundaki önemli rolüne büyük önem vererek, Çin'le temas ve eşgüdümü güçlendirmeyi sürdürmeye hazır olduğunu dile getirdi.


Trump, ABD'nin Çin'le olan ilişkilere ve iki ülke arasındaki işbirliğine büyük önem verdiğine dikkat çekti.


Trump, Çin'le birlikte üst düzey dahil bütün kademeleri kapsayan temasları güçlendirmeye, somut işbirliğini genişletmeye, ekonomik ve ticari sorunları uygun şekilde çözmeye ve ikili ilişkilerin gelişmesini hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor