Gabon Devlet Başkanı, Wang Yi'yi kabul etti

2018-01-16 11:06:07 CRI

Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba, dün ülkesini ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.


Ali Bongo Ondimba görüşmede, 2016 yılının sonunda gerçekleştirdiği Çin ziyareti sırasında gördüğü misafirperverlikten dolayı Xi Jinping'e ve Çin halkına teşekkür etti.


Ondimba, ülkesinde zengin doğal kaynakların bulunduğunu ve ekonomik potansiyelin de son derede büyük olduğunu hatırlattı.


Ekonomiye yönelik bazı çok yönlü stratejiler saptadıklarını vurgulayan Ondimba, Çin'in en güvenilir işbirliği ortağı olarak Gabon'un gelişme sürecine daha aktif bir şekilde katılarak, madencilik, balıkçılık, tarım işletmeciliği gibi alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliği mekanizmaları kurmasını beklediklerini dile getirdi.


Ondimba, Çin'in izlediği dostane işbirliği, karşılıklı saygı ve hegemonya karşıtlığına dayanan dış politikası ile Afrika'da oynadığı önemli rolü takdirle karşıladıklarını belirtti.


Ülkesinin Tek Çin politikasında ısrar ederek, Çin'in bütünleşme davası ile Güney Çin Denizi gibi sorunlarda haklı hak ve çıkarlarını korumasına destek verdiğine dikkat çeken Gabonlu lider, Kuşak ve Yol inşasına katılmak istediklerini ifade etti.


Wang Yi ise, tarafların ikili kapsamlı işbirliği ortaklığı ilişkisini hayata geçirerek, karşılıklı destek ve güven temelinde, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliği ortağı olmak için ortak çaba harcaması gerektiğine işaret etti.


Wang Yi, Gabon'un zengin doğal kaynaklarını ekonomik güce dönüştürme çabasına destek verdiklerini ve avantaja sahip olduğu alanarda Gabon'la işbirliği yaparak gerekli desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.


Wang Yi ayrıca, Gabon'un Afrika'da daha aktif rol almasını desteklediklerini de sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor