Çin: 2018 yılındaki dış ticaret olumlu gelişecek

2018-01-15 18:50:25

 Çin'in 2017 yılında gerçekleştirdiği dış ticaret geçen 2 yılki yavaşlamadan kurtularak yeniden hızlı artış gösterdi. Çin, küresel canlanma için de büyük katkı sağladı. Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı bir açıklama yaparak, ülkenin 2018 yılındaki dış ticaretinin büyüme eğilimini sürdüreceğini tahmin etti.

      2017 yılındaki Çin'in dış ticaret hacmi 27,79 trilyon yuana ulaşarak yüzde 14,2 oranında artış gösterdi. Çin Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Daire Başkanı Ren Hongbin basına verdiği demeçte, Çin'in ABD, AB ve Japonya gibi geleneksel piyasalardaki payını sağlamlaştırırken, Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi BRICS ve Kuşak ve Yol güzergah ülkelerine yaptığı ihracatta da büyük artış gösterdiğini belirtti. 

Ren Hongbin, bu gelişmenin arkasında küresel piyasanın ısınması, Çin ekonomisindeki istikrarlı ilerlemenin ithalata olumlu yansıması, Çin şirketlerinin büyüme tarzını dönüştürmeyi yoğunlaştırması gibi unsurların yer aldığını söyledi.

     Edinilen bilgilerde, Çin'in 2018 yılında art arda 9 yıldır koruduğu küresel ihracattaki dünya birinciliğini sürdürebileceği belirtildi. Çin, 2009 yılından bu yana, küresel ihracat açısından birinciliğini ve küresel ithalat açısından ikinciliğini korudu.

      Çin Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Daire Başkanı Ren Hongbin basına verdiği demeçte, 2018 yılında Çin'deki dış ticaretin yine de sürekli büyüme eğilimini sürdürebileceğini, ancak bazı ülkelerde ticari korumacılığın yoğunlaşması gibi belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda büyüme hızının belki de bir ölçüde yavaşlayabileceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor