Wang Yi'den İran'a soğukkanlılık çağrısı

2018-01-15 15:08:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, önceki gün İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinde Trump'ın nükleer anlaşmaya yönelik açıklamalarını ele aldı.


Trump'ın, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini “son kez” uzattığını açıklamasının ardından yapılan görüşmede Wang, İranlı mevkidaşına sakin olma çağrısı yaptı.


Wang, Çin'in İran nükleer anlaşmasındaki yapıcı rolünü sürdüreceği taahhüdünde bulundu.


Anlaşmanın sürdürülmesi ve uygulanmasının ilgili tüm tarafların sorumluluğu olduğunun altını çizen Wang “Uluslararası toplumun isteği de bu yöndedir.” dedi.


Wang, anlaşmanın uygulanmasının henüz askıya alınmadığını ancak yeni faktörlerle karşı karşıya kalacağını vurgulayarak, İran'a sakin kalması ve anlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Cevad Zarif ise, Wang Yi ile aynı görüşte olduklarını belirterek, kendisinin bu tavrından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da aynı gün gazetecilere verdiği demeçte, ilgili taraflara çok zor kazanılan İran nükleer anlaşmasına değer verme çağrısı yaptı.


Trump, geçen hafta Cuma günü İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini “son kez” uzattığını açıklamıştı. Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, nükleer anlaşmanın müzakereye açık olmadığını söylemişti.


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde, nükleer silahlardan arınmaya yönelik anlaşmalar ve diğer tüm uluslararası anlaşmaların zarar görebileceği uyarısında bulunmuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor