Çin-Afrika İşbirliği Forumu “zirve” düzeyine yükseltiliyor

2018-01-14 16:41:24

Çin-Afrika İşbirliği Forumu “zirve” düzeyine yükseltiliyor

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun bu yıl Çin'in evsahipliğinde zirve düzeyinde yapılacağını bildirdi.

Wang Yi, son foruma Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma adına, tüm üye ülke liderlerinin davet edileceğini söyledi.

Afrika ziyaretinde bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagama ile görüştü.

Wang Yi, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin'de düzenlenecek Çin-Afrika İşbirliği Forumu hakkında bilgi verdi.

Forumun, Çin ile Afrika ülkeleri arasında toplu diyalog yapılması ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin derinleştirilmesi için önemli bir platform olduğunu belirten Wang, bu buluşmanın, aynı zamanda dünyadaki en büyük ve en iyi sonuç veren Güney-Güney işbirliği platformu olduğunu kaydetti.

Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde 3 yıl önce başarıyla düzenlenen Çin-Afrika İşbirliği Forumu, bu yıl Afrika ülkelerinin talebi üzerine Beijing'de zirve düzeyine yükseltilecek.

Wang Yi, ayrıca Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagama'nın kendine sunulan daveti kabul ederek foruma Afrika Birliği Dönem Başkanı unvanıyla katılacağı bilgisini de verdi.

Birçok Afrika ülkesinin Kuşak ve Yol inisiyatifine destek verdiğini hatırlatan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu inisiyatifin Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Afrika Birliği'nin 2063 Gündemi'nin yanı sıra Ruanda dâhil olmak üzere Afrika ülkelerinin 2020 hedeflerine bağlanabileceğini ifade etti.

Wang Yi, bu sayede Afrika'nın gelişmesinin Çin'in gelişmesi, Asya ve Avrupa kıtalarındaki kalkınma, bölgesel entegrasyon ve ekonominin küreselleşmesiyle de bağlantılı olacağına dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang, ayrıca Kuşak ve Yol inisiyatifinin inşasını ortaklaşa yürütmenin, Afrika'da sanayileşme ve modernleşmenin hızlandırılması için de daha fazla kaynak ve imkân sağlayacağı yönündeki inancını da ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor