WP: Çin, perakende satışlarıyla ABD'yi geçebilir

2018-01-13 17:04:54 CRI

Washington Post'un haberine göre, Çin'in, perakende satış hacmi bakımından bu yıl ABD'yi geçebileceği öngörülüyor.

Japon Mizuho Bank'ın sağladığı verilere dayandırılan haberde, Çin'in perakende satışlarının bu yıl 5 trilyon 800 milyar ABD Doları'nı aşarak ABD'deki satışları geride bırakabileceği belirtildi.

Habere göre, Çinli tüketicilerin harcamalarında beklenen hızlı artış, Çin'de kişi başına düşen gelirin son on yılda üç kat artarak 8 bin dolara çıkmasından kaynaklanıyor.

Mizuho Bank'ın baş Çin ekonomisti Shen Jianguang, verdiği mülakatta, “Potansiyel bir ticaret savaşında Amerika ilk kez kendisiyle eşit büyüklükte bir pazarla karşı karşıya gelecek. Dünyanın iki büyük ve birbirine bağlı ekonomisi olarak Çin ve ABD için aralarındaki ticaret koşullarında oluşabilecek en ufak bir değişim denge bozucu bir etki yaratacaktır.” ifadelerini kullandı.

General Motors, Boeing ve Apple gibi ABD'li dev şirketlerin satışlarının yüzde 20'den fazlasının Çin'den sağlandığını belirten Shen, Çin piyasasına yönelik kısıtlamaların ABD'li şirketlerin iş hacmini etkileyeceğinin altını çizdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden ekonomist David Autor ise yaptığı değerlendirmede, ABD pazarının Çin için mühim olduğu gibi Çin pazarının da ABD için önem arz ettiğine dikkat çekerek, “Çin'in GDP'sinin büyük bir bölümünü ABD'ye ihracatlar oluşturuyor. Bizim pazarımıza yüksek oranda bağımlılar.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor