Çin: Gemi kazası sonrası kurtarma çalışmaları sürüyor

2018-01-12 19:22:13 CRI

Çin: Gemi kazası sonrası kurtarma çalışmaları sürüyor

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in doğu kıyılarında geçen hafta meydana gelen gemi kazası sonrası arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğünü açıkladı.

İranlı bir şirkete ait Panama bandıralı bir petrol gemisi ile Hong Kong bandıralı bir yük gemisi, 6 Ocak akşamı Yangtze Nehri ağzının 160 deniz mili uzaklığında çarpışmıştı. Kazanın ardından alev alan petrol gemisinde bulunan 30'u İranlı, 2'si Bangladeşli 32 kişilik mürettebatın kayıp durumda oldukları bildirilmiş, daha sonra bir kişinin cesedine ulaşıldığı bilgisi verilmişti.

Bakanlık sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin hükümetinin kazaya büyük önem verdiğini ve arama kurtarma çalışmalarını elinden geleni yaparak sürdürdüğünü söyledi.

Lu, Çinli ekiplerin büyük risklere karşın defalarca yanan gemiye ulaşarak arama kurtarma ve yangın söndürme çalışmaları yürüttüğünü, Japonya ve Güney Kore'den gemilerin de bu çalışmalara katıldığını bildirdi.

Sözcü Lu Kang, kaza sonrası Çin'in İran tarafı ile düzenli ve verimli iletişim sağladığını kaydederek, Tahran'ın talebi üzerine 12 kişiden oluşan İranlı arama kurtarma ekibinin de Shanghai'ye geldiğini açıkladı. Ekibin en kısa sürede arama kurtarma operasyonuna katılacağı belirtildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor