Li Keqiang, Kamboçya Başbakanı Hun Sen'le bir araya geldi

2018-01-12 10:38:32 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Phnom Penh'de Kamboçya Başbakanı Samdech Hun Sen'le görüştü. Li Keqiang, Çin'in iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 60. yıldönümü fırsatını değerlendirerek Kamboçya'yla birlikte Çin ve Kamboçya arasında stratejik anlam taşıyan kader ortaklığını yaratacağını kaydetti.

Çin'in Kamboçya ile çeşitli alanlardaki somut işbirliğini derinleştirerek kültür alanındaki teması yoğunlaştırmaya hazır olduğunu hatırlatan Li Keqiang, aynı zamanda Kamboçya'daki ekonominin gelişmesi, özellikle halkın yaşamının iyileştirilmesine yardım sağlamak için elinden geleni yapacağını belirtti.

Li, Çin'in Kamboçya ile birlikte Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa gerçekleştirerek endüstriyel kapasite ve yatırım işbirliğiyle ilgili başlıca projeleri yerine getirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Li Keqiang, Çin'in Kamboçya ile Lancang-Mekong İşbirliği Mekanizması ve Çin-ASEAN işbirliği çerçevesindeki koordinasyon ve iletişimi yoğunlaştırmaya devam edeceğini ifade etti.

Hun Sen, Başbakan Li'nin bu ziyaretinin Kamboçya-Çin geleneksel dostluğu daha sağlamlaştırarak iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisi ve Lancang-Mekong işbirliğini yeni seviyeye taşıyacağını kaydetti.

Kamboçya'nın iki ülkenin karayolu, liman ve özel ekonomik bölge inşalarıyla ilgili önemli projelerdeki işbirliği gelişmelerinden dolayı memnun kaldığına dikkat çeken Hun Sen, Kamboçya'nın Çin ile altyapı tesis, tarım, turizm ve halkın yaşamı gibi alanlardaki işbirliğini daha genişletmeye hazır olduğunu belirtti.

Hun Sen, ayrıca Kamboçya'nın Çin'in temel çıkarları konusunda meşru konumunu desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

İki başbakan, görüşmeden sonra iki ülkenin siyaset, ekonomi, ticaret, sağlık, ormancılık, yatırım ve kültür gibi alanlarındaki 19 ikili işbirliği belgesinin imza törenine katıldı. İki taraf, aynı zamanda Çin-Kamboçya Ortak Bildirisi'ni yayınladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor