Li Keqiang, Kamboçya Kralı Sihamoni'yle görüştü

2018-01-12 10:37:37 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, yerel saatlerle dün öğleden sonra Phnom Penh'de Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni'yle görüştü.

Başbakan Li, iki ülke arasındaki ilişkinin uzun geçmişe dayandığını, iki halkın derin dostluk içinde olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2016 yılındaki Kamboçya ziyaretinin Çin-Kamboçya kapsamlı stratejik işbirliği ilişkisini yeni aşamaya taşıdığına dikkat çeken Li, Çin'in bu sene iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümü dolayısıyla Kamboçya ile işbirliği güçlendirerek Çin-Kamboçya ilişkilerini sürekli bir şekilde ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Li Keqiang, Çin'in Kamboçya'nın ekonomisinin geliştirilmesi, halkın yaşamının iyileştirilmesi ve istikrarın korunması için gösterdiği çabaları kararlılıkla desteklediğini ve Kamboçya'ya yardım sağlamak için elinden geleni yapmaya devam edeceğini vurguladı. Li, ayrıca Çin-Kamboçya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisinin gelişmesinin iki ülke halkına daha fazla iyilik sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Sihamoni, Kamboçya ve Çin'in derin geleneksel dostluk içinde olduğunu ve Kamboçya'nın Çin hükümetine uzun zamandır ülkesindeki ekonomik ve toplumsal gelişmelere verdiği destek ve yardımlar için teşekkür ettiğini belirtti. Sihamoni, başbakan Li'nin bu ziyaretinin iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu daha sağlamlaştırarak iki tarafın çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştirdiğini hatırlattı. Kamboçya halkının hep Çin halkının yanında olduğunu ifade eden Sihamoni, Kamboçya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ilişkilerinin daha geliştirilmesi niyetini de dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor