Çin'den Trump'ın “Kuzey Kore ile görüşürüz” açıklamasına destek

2018-01-11 21:08:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile görüşmelere yeşil ışık yakmasından memnun olduklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptığı telefon görüşmesinde, “doğru zamanda ve uygun koşullarda” Kuzey Kore ile diyalog yapmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi. Sözcü, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki durumun yumuşamasına ve diyalog ile istişarelerin yeniden başlatılmasına yararlı olan tüm çabalara destek verdiğini söyledi.

Son günlerde Kore Yarımadası'nda Kuzey ve Güney tarafları arasındaki olumlu temasları yakından izlediklerine işaret eden Lu, ABD ve Kuzey Kore'nin nükleer sorunun doğrudan tarafları olduğunu birçok kez ifade ettiklerini, bundan sonra da iki ülkenin aynı istikamette ilerleyerek, aralarındaki diyalogda anlamlı adımlar atmasını arzuladıklarını dile getirdi.

Çinli sözcü, nükleer sorunun tekrar diyalog ve istişare yoluna dönmesini sağlamak için çaba harcamaya devam edeceklerini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor