Xi: Kuzey Kore-Güney Kore arasındaki diyaloğu destekliyoruz

2018-01-11 20:59:00 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in öteden beri Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) arasındaki ilişkilerin, uzlaşmanın ve işbirliğinin gelişmesine destek verdiğini kaydetti.

Xi Jinping, bugün Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çin'in, Kore Yarımadası meselesinin aşamalı olarak çözülmesi için iki taraf arasındaki diyalog ve temasların yoğunlaşmasına destek verdiğini belirtti.

PyeongChang'da düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları'nın sadece iki taraf arasındaki diyalog değil, yarımadadaki durumun düzeltilmesi için de bir fırsat yaratmasını arzuladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Xi, başta Güney Kore olmak üzere taraflarla temas ve işbirliğini güçlendirerek durumun daha da düzeltilmesini sağlamak için çaba harcayacaklarını söyledi.

Xi Jinping, telefon görüşmesinde Çin ile Güney Kore arasındaki ilişkileri de değerlendirdi.

Yeni yılda Seul ile temasları yoğunlaştırarak somut işbirliğini ilerletmek ve hassas sorunları uygun şekilde çözerek ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Çin Cumhurbaşkanı Xi, bu sayede, bölgede istikrar ve barış sağlanmasına daha büyük katkılar yapmayı dilediklerini vurguladı.

Görüşmede, Çin'in yarımadadaki sorunun çözülmesinde oynadığı role büyük önem verdiğine işaret eden Moon Jae-in, diyalog yoluyla çözüm sürecini ilerletmek ve yarımadada barış ve istikrarı korumak için Çin tarafı ile birlikte çaba harcayacaklarını söyledi. Moon, Çin'le stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerindeki olumlu gelişme eğiliminin sürmesini arzuladıklarını da ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor