“Bir örnekten hareketle yabancı sermaye çekiliyor denemez”

2018-01-11 20:03:32 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, bir şirketin Çin'deki fabrikasını kapatması örneğinden yola çıkılarak, ülkeden yabancı sermayenin çekildiği sonucuna varmanın doğru olmadığını açıkladı.

Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan dünyanın en büyük polarizör üreticisi Japon Nitto Denko'nun geçtiğimiz günlerde Çin'in Suzhou kentindeki fabrikasını kapatması, bazı basın organlarında Çin'den yabancı sermayenin çekildiği şeklinde iddialara yol açtı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, 2017 yılında Çin'de yabancı sermaye kullanımının genel olarak istikrarlı ve olumlu durumda olduğunu, ülkedeki yatırım ortamının da sürekli düzeltildiğini kaydetti.

Sözcünün aktardığı verilere göre, geçen yılın ilk 11 ayında Çin'de fiilen kullanılan yabancı sermaye, önceki yıla göre yüzde 5,4, yeni kurulan şirket sayısı da yüzde 26,5 arttı. Ayrıca, Japonya'nın Çin'e fiilen yatırımlarında da aynı dönemde yüzde 7,4'lük yükseliş görüldü.

Gao Feng, aynı dönemde ABD'nin Çin'e yatırımlarının azalmasına rağmen, Çin'de kurduğu yeni şirketlerin sayısında ise yüzde 13,9 artış olduğunu söyledi.

Diğer yandan, söz konusu Japon şirketinin Suzhou'daki bir üretim hattını başka bir noktaya taşıdığı, kentteki varlığını ve çalışmalarını davam ettiği bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor