Çin'den Japonya'ya Diaoyu Adası uyarısı

2018-01-11 19:25:42

Çin'den Japonya'ya Diaoyu Adası uyarısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Diaoyu Adası ve ona bağlı adaların Çin'e ait olduğunu, Çin'in bu adalar üzerinde hem tarihî hem de hukuki açıdan egemenliğe sahip olduğunu açıkladı.

Japon hükümeti, bugün Çin donanmasına ait gemilerin Diaoyu Adası açıklarında 12 deniz milinden içeri girdiğini, buna karşılık Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ilgili kurumlara denetim çalışmalarını güçlendirme talimatı verdiğini bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri'ne ait iki savaş gemisinin Diaoyu Adası'nın kuzeydoğu sularına girdiğini ve Çin donanmasının Japon gemilerinin faaliyetlerine dönük takip ve gözlem faaliyeti yürüttüklerini söyledi.

Lu Kang, Japonya'nın girişimlerinin Diaoyu Adası'nın Çin'e ait olduğu gerçeğini değiştiremeyeceğini ve Çin'in Diaoyu Adası'nın egemenliğini koruma konusundaki kararlılığını sarsamayacağını vurguladı.

Sözcü Lu Kang, ayrıca Tokyo'dan Diaoyu Adası konusuyla ilgili sorun yaratmayı durdurarak, Çin'le ilişkilerini düzeltmek için 2014 yılında varılan dört maddelik anlaşma ışığında çaba göstermesini istediklerinin de altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor